Schematyczna budowa drukarki 3D


Stelaż – to obudowa i wszystkie elementy podtrzymujące części, z których składa się drukarka. Im stelaż jest solidniejszy, tym sztywniejszą konstrukcję ma całe urządzenie, co przekłada się na jakość drukowanych elementów. Może być wykonana z różnych materiałów np. metalu, drewna lub tworzyw sztucznych.

Podłoże/stół – powierzchnia, od której rozpoczyna się drukowanie modelu i na której wspiera się zarówno element jak i podpory. Często jest podgrzewana, co minimalizuje ryzyko kurczenia się materiału z którego wykonywany jest model lub jego odklejania się pod wpływem kontaktu z zimnym blatem.

Ekstruder – to jeden z najważniejszych elementów, jaki posiada drukarka 3D stosowana w technologii FDM/FFF. To swoistego rodzaju wytłaczarka filamentu, która pobiera jego odpowiednią ilość i kieruje do głowicy, gdzie jest on podgrzewany do odpowiedniej temperatury i tam zyskuje postać półpłynną.

Głowica – urządzenie, które stapia dostarczony przez ekstruder filament i przeciska go przez dyszę do obszaru roboczego. Wyposażona w radiatory i wentylatory, które regulują temperaturę i nie dopuszczają do tego, by filament rozgrzewał się zbyt szybko, co mogłoby doprowadzić do zatkania dysz.

Silniki krokowe – dzięki nim głowica wraz z ekstruderem oraz powierzchnia robocza mogą się poruszać w ściśle określony sposób. Zasilane są impulsami elektrycznymi, które powodują, że wirnik obraca się do określonej pozycji.

Prowadnice – umożliwiają precyzyjny ruch ekstrudera i podłoża po wyznaczonej powierzchni.

Płytka sterująca – jest to serce całego urządzenia. Bez niej drukarka 3D nie mogłaby w ogóle działać. To ona monitoruje cały proces drukowania 3D, steruje pracą silników krokowych oraz ustawia wszelkie niezbędne do prawidłowego wydruku modelu 3D parametry.

Panel sterujący – dostarcza informacji na temat postępów w pracy nad modelem i daje możliwość wprowadzenia ustawień według indywidualnych potrzeb. Posiada gniazdo na kartę pamięci, więc wszelkie dane można wprowadzić bez konieczności korzystania z komputera.

Filament – choć nie jest częścią drukarki, to jest niezbędny do jej funkcjonowania. Traktowany jako akcesoria do drukarek 3D.